Co oznacza CMDB? Jaka jest różnica między zasobami a elementami konfiguracji?
Pojęcie „CMDB” jest jednym z bardziej znanych w świecie ITSM oraz zarządzania IT. Często jest ono stosowane zamiennie z terminem „zarządzania zasobami”, jednak występuje między nimi kilka istotnych różnic, o których każdy specjalista ITSM powinien wiedzieć. Całokształt procesów zarządzania zasobami usług i konfiguracją ITIL jest wspierany przez CMDB, aby umożliwić śledzenie CI. Czym dokładnie jest CMDB? Jaka różnica występuje między tym pojęciem a CI?
Czym jest CMDB?
CMDB (Configuration Management Database) to baza danych zarządzania konfiguracją, która często określana jest jako centrum każdego systemu ITSM. CMDB stanowi źródło danych wejściowych dla większości procesów ITIL w całym cyklu życia usługi. Baza danych jest wykorzystywana przez organizacje w celu gromadzenia informacji o zasobach sprzętowych i programowych, które określane są jako CI (elementy konfiguracji). CMBD wykorzystywane jest również przez procesy takie, jak zarządzanie incydentami, zarządzanie problemami oraz zarządzanie zmianami.
W tym miejscu warto wspomnieć o różnicy między zasobami, a elementami konfiguracji. Zasoby połączone są z cyklem życia danego przedmiotu od jego nabycia, aż do momentu zakończenia użytkowania i utylizacji. Pojęcie to stosowane jest głównie w procesie zarządzania zasobami i koncentruje się bardziej na cyklu życia i aspektach finansowych określonego przedmiotu. Z kolei o elementach konfiguracji jest mowa wówczas, gdy składnik zasobów staje się częścią modelu świadczenia usług oraz posiada odwzorowane relacje. Co prawda, niektóre elementy konfiguracji mogą być również zasobami. Przykładem jest np. serwer, na którym można włączyć protokoły lub zmodyfikować port. Wówczas stanowi on zarówno CI, ponieważ możliwa jest jego konfiguracja, jak również zasób, gdyż posiada wartość finansową.
Poniżej przedstawiamy podstawowy przykład cyklu życia zasobów.
W jaki sposób CMDB funkcjonuje?
O użyteczności CMDB świadczy jej stopień wypełnienia danymi. W celu stworzenia bazy danych stosuje się metody ręczne oraz automatyczne w taki sposób, aby zebrane informacje były jak najbardziej dokładne, kompletne oraz spójne. Wszystkie działania w organizacji od zarządzania finansami, przez dostawy, bezpieczeństwo oraz zarządzanie usługami polegają na wiarygodnych danych. Według raportu Pink Elephant, dzięki CMDB wszystkie zasoby oraz infrastruktura IT są zarządzane wspólnie w ramach jednego systemu. Dzięki bazie danych, pracownicy mają dostęp do informacji odnośnie ilości m.in.:
- Sprzętów posiadanych przez organizację.
- Oprogramowań zaimplementowanych na wszystkich zasobach sprzętowych.
- Użytkowników pracujących w danym przedziale czasowym.
- Potrzebnych licencjach.
- Zasobów IT przypisanych do konkretnych użytkowników.
Przy tworzeniu CMDB istotne jest skrupulatne rejestrowanie wszystkich elementów konfiguracji. Następnie, należy stworzyć modele świadczenia usług, dzięki którym pracownicy mają szybki dostęp do mapy relacji. Odpowiednia dokumentacja stanowi klucz do stworzenia pomocnego CMDB, a jej systematyczna aktualizacja gwarantuje wgląd w pełne i rzetelne dane.
Jakie korzyści wynikają ze stosowania CMDB?
CMDB odgrywa bardzo ważną rolę w całej strukturze zarządzania infrastrukturą IT. Według Motadata, przede wszystkim stanowi punkt odniesienia dla wszystkich zasobów IT w organizacji. Dobrze stworzona baza gwarantuje widoczność i przejrzystość danych, które są niezbędne w ich zarządzaniu. Dzięki temu rejestrowi możliwe jest przeprowadzanie ocen ryzyka oraz identyfikacja nieprawidłowości, co w znacznym stopniu ułatwia pracę administratorom IT. Każda zmiana zaistniała w infrastrukturze IT może być w łatwy i skuteczny sposób zidentyfikowana. Co więcej, CMDB jest również bardzo przydatne w kwestii zarządzania wiedzą, gdyż baza danych zawiera informacje o relacjach zasobów, które usprawniają analizę przyczyn źródłowych zaistniałych problemów. Dzięki niej, możliwe jest także dokładniejsze zrozumienie modelu świadczenia usług w przedsiębiorstwie oraz umożliwia dokładny wgląd w całą infrastrukturę IT w organizacji.
Podsumowując, stałe doskonalenie usług jest kluczowym aspektem w procesach ITIL. Baza CMDB stanowi zbiór procedur, danych, informacji, dokumentacji oraz wiedzy, które są niezbędne w większości organizacji. W przypadku wystąpienia zmian, w łatwy i sprawny sposób baza danych może zostać zaktualizowana o nowe CI, relacje czy atrybuty. W ten sposób, gdy w przyszłości pojawi się ten sam problem, administratorzy IT mogą w szybki sposób mu zaradzić, dzięki bazie danych, która zawiera wszystkie potrzebne informacje.